Club News 2011

All the news that makes us look good!

InstructorsTechniquesAims of JudoJudo Info.Future EventsI want to join in!Where?ShopPrivacy Policy
News
2015
2014
2013
2012
2010
2009
2008
Middlesex Area Interclub Challenge
The last event of the year, held on a VERY cold Friday 9th December took place at Evreham for the second year running.  Ignoring the cold hall, we had a great time with lots of good Judo on display.  The results and other detail are far to great for this page so they can be found by clicking here where all will be revealed.




Hertfordshire Area Grading
Tom, Molly and Shona attended the Hertfordshire Area Grading today on a promise that there would be sufficient Judoka of the right standard to compete against.  Hertfordshire did not let us down and both Molly and Tom won all of their contests decisively.


Name
New Grade
Molly
3rd Kyu 1 Black
Tom Hargreaves
1st Kyu
Molly and Shona demonstrated Nage no Kata to a pretty good level, with some more work it would be of demonstration standard for next years Kata Tournament.




BJC Senior National Championship 2011
We entered a team into the BJC Senior National Championship and pulled a FIVE medal haul!  Primarily down to Laura and Jessica Day.  In a desparate attempt to relive previous glory, David Sensei just scrapped in.

Name
Cateogry
Result
Laura Day
Kyu Grade Open
Gold
Jessica Day
Upper Kyu Grade
Gold
Laura Day
Upper Kyu Grade
Silver
Jessica Day
Kyu Grade Open
Bronze
David Alfert
Veterans
Bronze


Southampton Samurai
Chalfont Judokwai enter our largest ever team at the Southampton Samurai Championship on the 13th November.  Eighteen of us travelled down (ten by minibus) to compete in this event and what a fabulous day it was!  Joanh picked up Gold AND a Silver by being entered into two different weight categories and Molly won her group with five decisive Ippons which included against both the BJC Welsh National champion and a BJA National Squad team member.  Elliot put in a magnificent display of Ippon Judo and both Noah and Jay grabbed Silver where they were deprived of the Gold by exceptionally close margins.  Very well done to them all!

Also, at this event Jessica Day was confirmed as a BJC Club level referee.

Name
Category
Result
Jonah
Junder under 30Kg
Gold
Molly
Junior under 50Kg
Gold
Jamie
Junior under 50K
Gold
Elliot
Junior under 55Kg
Gold
Chelsea
Junior under 70Kg
Gold
Jessica Day
Senior Women
Gold
Jonah
Junior under 35Kg
Silver
Jay
Junior under 40Kg
Silver
Noah
Junior under 45Kg
Silver
Tessa
Junior under 70Kg
Silver
Feiroze Akhter
Senior 4th - 3rd Kyu
Silver
Alex
Primary under 35Kg
Bronze
Arya
Primary over 35Kg
Bronze
Jonathon
Junior under 55Kg
Bronze
Ellie
Junior under 50Kg
Bronze
Rhys Madden
Senior 4th-3rd Kyu
Bronze
Due to a shortage of contestants, Chelsea who weighs under 60Kg was merged into the under 70Kg category.  Jonah who weighs 27Kg was entered into the under 30Kg where he won Gold but as there was a shortage of contestants he also fought in the under 35Kg where he won 3 out of 4 contests.

Also competing were Oliver, primary under 25kg (who just missed out of a medal due to an injury preventing further contests but who won two out of three contests), Tom Hargreaves, senior men under 70Kg (who scored one win with a beautiful Ippon but was unable to progress) and Allen Hart, senior men under 60Kg.

Videos of those competing can be seen by clicking here.


Bucks Area Grading - 30th October 2011
At the last grading, most were succesful in obtaining a higher grade.  The general standard at each grade was high.  Well done to all.

Name
Grade
Rhys Madden
3rd Kyu
Feiroze Akhter
4th Kyu
Sofia Bhatti
5th Kyu 1 Red
Emma
4th Kyu 3 Green
Ellen
4th Kyu 2 Green
Chelsea
4th Kyu 1 Green
Tessa
4th Kyu
James
4th Kyu
Jay
4th Kyu
Bradley
5th Kyu 3 Orange
George
5th Kyu 1 Orange
Kieran
5th Kyu 1 Orange
Jonah
5th Kyu 1 Orange
Joesph
5th Kyu
Dylan
6th Kyu 3 Yellow
Margerite
6th Kyu 3 Yellow
Chris?
6th Kyu 3 Yellow
Ffion
6th Kyu 3 Yellow
Callum
6th Kyu 2 Yellow
Oliver
6th Kyu 1 Green
Liam
6th Kyu 3 Red
Alex
6th Kyu 3 Yellow
Declan
6th Kyu 2 Red


Chalfont Judokwai enjoys fantastic success at the White Horse Oxfordshire Open Championships in Didcot on the 16th October.

In particular Tessa, who has only been with our club for six weeks.  Also Alex and Oliver who have battled away without success earlier this year but have now been able to show off their ability as their confidence has grown.  This was a great result for the club and everyone who attended.


Name
Category
Result
Alex
Primary over 30Kg
Gold
Tessa
Junior Novice over 60Kg
Gold
Noah
Junior under 45Kg
Gold
Elliot
Junior under 55Kg
Gold
Jessica
Senior over 60Kg
Silver
Oliver
Primary under 28Kg
Silver
Jay
Junior under 40Kg
Silver
Jonathon
Junior under 45Kg
Silver
Jamie
Junior under 50Kg
Silver
Laura
Senior under 60Kg
Silver
Arya
Primary over 30Kg
Bronze
Kieran
Junior Novice under 30Kg
Bronze
Molly
Junior under 50Kg
Bronze
Videos of some of the contests can be seen by clicking here.




BJC Welsh National Championships

A team of 15 attended the BJC Welsh Nationals on the 26th September.  We came back with 2 Gold, 3 Silver and 6 Bronze.  A GOOD day!


Name
Result
Jonah
Gold
Laura Day
Gold
Molly
Silver
Elliot
Silver
Jessica Day
Silver
Jonathon
Bronze
Jamie
Bronze
Chelsea
Bronze
Noah
Bronze
Shona
Bronze
Tom Hargreaves
Bronze
Also competing were Arya and Oliver who both fought bravely but unfortunately did not grab a medal. The same applied to Fairoze and Allen who ended up in particularly tough groups.




BJC National Kata Tournament

Four of us attended this event on the 4th September in Tamworth.  We did quite well:

  • Molly Jackson (Tori) partnered with Victoria Cleevely (Uke) to take the Gold for Katame no Kata
  • Noah Alfert (Tori) partnered with Shona Alfert (Uke) taking the Bronze also in Katame no Kata
  • Shona Alfert (Tori) partnered with Noah Alfert (Uke) gaining the Gold for Ju no Kata
David Sensei (Tori) partnered with Yvette Fox (Uke) just missed out on the medals for Katame no Kata.  But Roy Sensei spent the hour and a half journey home explaining everything that he did wrong.




Chalfont Summer Course

We held our first ever weekend course at St. Albans Judo Club on the 24th-25th of July and enjoyed a good turnout.  Amongst the instructors where Branko Andjelkovich 6th Dan, Roger Harris 4th Dan, Bob Cleevely 3rd Dan and Tony LeRoux 3rd Dan.  A copy of the course leaflet can be found here.

There are a few videos below but more can be found on the Chalfont YouTube channel.

Branko demonstrates Harai Goshi variations
Harai Goshi variations
Demonstrating Uchi Mata on the opposite (to normal) leg - Goshi Uchi Mata
Goshi Uchi Mata
Further explanation of Goshi Uchi Mata
Goshi Uchi Mata
Roger demonstrates dealing with the bigger opponent who likes to grapple or maul the shorter
Dealing with the bigger opponent
Breaking Uke grip to throw with Tai Otoshi (note: as per IJF 2014 rules this method is no longer allowed in contest).
Breaking grip to thow with Tai Otoshi
Laura perfecting her Tai Otoshi
Laura perfecting her Tai Otoshi
Molly & Jamie working on their technique
Molly & Jamie
Allen & Jamie practice Tai Otoshi and Harai Goshi
Allen & Jamie
Allen & Elliot finding out who will cry 'uncle' first!
Allen & Elliot
Allen & Elliot compete to see who can throw the hardest
Allen & Elliot




Southfields Primary Competition

On the 3rd July four of us plus David Sensei travelled up to Leicester for the Southfields Primary Competition. The results are as follows:


Name
Result
Arya
Silver
Liam
Silver
Alex
Bronze
Jonah
Bronze




Aylesbury Kendo Club visit Chalfont


On the 19th June we were honoured to receive a visit from the Aylesbury Kendo Club which was arranged with the assistance of one of its members, Mr. Keen who teaches Noah at DCGS.  We had a great time learning the key concepts and art of the sword and enjoyed the demonstration.  Afterwards we all had a lot of fun whilst we tried Kendo out for ourselves.  Pictures of us can be viewed by clicking here (shortly once they have been uploaded).



North London Basho

This annual event took place on the 15th May at Luton Judo Club.  We took a good team of ten along in a minibus, but somewhere in the mix, David Sensei, who thought that his duty was to referee, was conned into contesting.  It was all good fun:

Name
Category
Result
Chelsea
Junior (over 55Kg)
Gold
Molly
Junior (under 55Kg)
Gold
Elliot
Junior (3rd Kyu)
Gold
Ellen
Junior (over 55Kg)
Silver
Kieran
Junior (under 30Kg)
Silver
Jay
Junior (under 40Kg)
Silver
Jamie
Junior (3rd Kyu)
Silver
Emma
Junior (over 55Kg)
Bronze
George
Junior (under 30Kg)
Bronze
Jonathon
Junior (3rd Kyu)
Bronze
David Sensei
Senior (Kyu & Dan)
Bronze



BJC Junior National Championships

Well done to all who went to Hereford for the BJC Junior Nationals on the 1st May. Everyone tried hard and put in a good display.


Name
Result
Molly
Silver
Jonah
Bronze
Noah
Bronze
Elliot
Bronze
Also competing were Molly, Hannah and Ellie Chapman who tried hard but unfortunately didn't score precious metal as well as Shona Alfert and Jonathon Day. Better luck and more preparation next time!




Leicestershire Championship

A team of ten attended the Leicester Championship on Saturday 9th April. Everyone put in a good show and we came away with some more nice silverware!


Name
Result
Jonah
Gold
Chelsea
Gold
Allen Hart
Silver
Shona
Bronze
Ellie
Bronze
Fairoze
Bronze
Rhys Madden
Bronze
Noah Alfert, who competed in probably the largest group fought his way through the first round but was unable to progress in the final pool. Both he, Bradley and Oliver put in very good shows (especially as this was their first competition). Very proud of all of them are their Sensei.



Bob Cleevely 3rd Dan visits Evreham

Bob paid us the honour of a visit on the 10th March to take a session Sangaku Jimi (leg strangles) as well as the odd armlock.  He bought Darren Rolph along with him as Uke because Darren particuarly likes experiencing pain.  For this session we opened up the junior/senior session into one long session so that all could gain the best advantage of Bob's knowledge.
DSCF1987.jpg




Bucks Area Grading

Chalfont Judokwai attended the Bucks Area Grading on the 31st January.  Most got graded and some did very well including:


Name
New Grade
Allen Hart
2nd Kyu
Jessica Day
2nd Kyu
Molly
3rd Kyu 3 Blue
Noah
3rd Kyu 2 Blue